Notice: Undefined variable: uvodemactive in /www/sites/0/site400/public_html/index.php on line 76

Notice: Undefined variable: ruzneactive in /www/sites/0/site400/public_html/index.php on line 78

Notice: Undefined variable: dejepravaactive in /www/sites/0/site400/public_html/index.php on line 79

Notice: Undefined variable: kazaniactive in /www/sites/0/site400/public_html/index.php on line 80

Notice: Undefined variable: sboractive in /www/sites/0/site400/public_html/index.php on line 81

Notice: Undefined variable: mapaactive in /www/sites/0/site400/public_html/index.php on line 84
Nesebrané spisy M. Janeby — Knihy

Přeskoč menu a přejdi přímo na text

Nesebrané spisy M. Janeby – Knihy


Úvodem Knihy Různé Kázání Sbor Mapa webu


Knihy


Ve stínu kostela aneb s humorem i do kostela

10) Politika

  1. Farář-léčitel. (1970, za časů normalisace). Při pastorační návštěvě musel farář vyslechnout potíže pacienta: Ani doktor mi zatím nepomohl. Bolí mne na prsou, nemohu se nadechnout, mám pokřivenou páteř, nemohu se narovnat. Rada faráře: Nedýchat nahlas, Moc se nenarovnávat, moc si nevyskakovat, držet hubu a krok.
  2. Farář-léčitel 1970. Pane faráři, chtěl bych vám něco říci, ale nevím, jak do toho. Nějak moc mne svědí jazyk, moc svrbí. Rada faráře: Doporučuji: Zatnout zuby, mlčet, držet hubu a krok.
  3. Protektorátní: žena se modlí u křížku a končí: Zaplať Pán Bůh. Slyší to německý voják a říká: Měla byste říkat: Heil Hitler. Žena: Až bude Hitler viset tady na tom křížku, tak budu říkat Heil Hitler. Voják: Pak já zas budu říkat: Zaplať Pán Bůh.
  4. V padesátých létech byl napsán na jednoho evangelického lékaře kuriosní posudek: Nejprve samá chvála, jak je dobrý odborně apod. Pak následovala poznámka: Ale je nábožensky založený. Je členem společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
  5. Za totality, u sochy svatého Tadeáška stojící na ulici, se modlí babička a prosí: Svatý Tadeášku, prosím tě o 200 korun na sukni. Slyší to okolojdoucí soudruh, vytáhne stovku, podává ji babičce se slovy: Babičko, tady máte příspěvek na sukni, ale příště už se k nikomu nemodlete, stejně vám odtud nic nepřijde. Babka se ale obrátila k soše a znovu se začala modlit: Svatý Tadeášku, děkuji ti, že jsi vyslyšel mou modlitbu. Ale prosím tě, příště mi peníze posílej po někom důvěryhodnějším, kdo by si polovinu nenechal.
  6. Na ministerstvu školství vznikla diskuse o tom, co je to zázrak a co je to zjevení. Nakonec se obrátili na odborníky, a tak jim představitel jedné církve odpověděl názorným vysvětlením: Kdybyste šli po Václaváku a potkali Komenského, tak by to bylo zjevení. Kdyby vám nenakopal do někam za to, jak jste to školství dodělali, tak by to byl zázrak.
  7. Před druhou válkou byl nepohodlný německý farář Hitlerem vypovězen z říše. Na hranicích si příslušný pracovník pročetl příslušný papír s Himlerovým podpisem a prohlásil: Do smrti vypovězen. Farář na to: Jak to myslíte? Do čí smrti?
  8. Když umřel Adenauer, řešil parlament jeho poslední přání, aby byl pohřben v Jeruzalemě. Sociální demokrat byl rozhodně proti: V žádném případě. Tam už jeden vstal z mrtvých. Křesťanský demokrat se zeptal: A kdo, prosím vás?
  9. Církevní pštros řeší situaci. Český evangelík a dva významní státníci světového jména jedou vlakem se starodávnou parní lokomotivou. Vesele se baví v kupe. Náhle vlak zastaví, nic se neděje, nejede se dál. Velký státník z velké země na západě se zvedne a jde směrem k lokomotivě s úsměvem a se slovy: Maličkost, za dolary se dá koupit všecko. Vrátil se zjevně potěšen: Slíbili mi, že hned pojedeme. Protože jim došlo uhlí, budou vytrhávat pražce za vlakem a s nimi budou topit. Ale nějak podezřele dlouho se nic neděje. Velký státník z východní země prohlásil: Zdá se, že sis za ty své dolary koupil jenom pár nicotných slibů. Vykročil směrem k lokomotivě. Za chvíli se vrátil a informoval: Za ty tvoje dolary si nakoupili vodku a chlastají. Vyřešil jsem to po našemu: Zastřelil jsem mašinfíru. Ale pořád se nejede. Oba státníci dorážejí na českého evangelíka: Tak něco dělej, ať ti pomůže ten nahoře, přece se s ním znáš. Český evangelík vstal, přistoupil k oknu, zatáhl záclonu a řekl: Tvařme se, jako že jedeme.
  10. Za totality dorazil požadavek Moskvy do Prahy: Aby se katedrála svatého Víta přejmenovala na katedrálu svatého Brežněva. Ústřední výbor Strany dal hlavy dohromady, viděl nezbytí, a tak do Moskvy přišel servilní dopis: Rádi vyhovíme vašemu požadavku. Pošlete svaté ostatky.

Předchozí kapitola

Následující kapitola


náhled fotografie kostela v Jablůnce

Kostel ČCE v Jablůnce


miroslav.janeba@email.cz
pocitadlo.netway.cz