Notice: Undefined variable: uvodemactive in /www/sites/0/site400/public_html/index.php on line 76

Notice: Undefined variable: ruzneactive in /www/sites/0/site400/public_html/index.php on line 78

Notice: Undefined variable: dejepravaactive in /www/sites/0/site400/public_html/index.php on line 79

Notice: Undefined variable: kazaniactive in /www/sites/0/site400/public_html/index.php on line 80

Notice: Undefined variable: sboractive in /www/sites/0/site400/public_html/index.php on line 81

Notice: Undefined variable: mapaactive in /www/sites/0/site400/public_html/index.php on line 84
Nesebrané spisy M. Janeby — Knihy

Přeskoč menu a přejdi přímo na text

Nesebrané spisy M. Janeby – Knihy


Úvodem Knihy Různé Kázání Sbor Mapa webu


Knihy


Ve stínu kostela aneb s humorem i do kostela

14) Židé

 1. Pan Kohn přišel k rabínovi na radu. Vyprávěl mu: Po 7 nocí za sebou se mu zdál stejný sen. Seděl u starého rozviklaného stolu na mizerné židli. Na stole měl jen mizerný otlučený talíř a na něm malinké kostnaté rybky. Co to může znamenat? Rabín položil upřesňující otázku: Zdálo se ti to také o sabatu (o šábesu) ? Kohn: Ano, 7 nocí po sobě. Rabín podal vysvětlení: To znamená, že máš před sebou 7 hubených let. Kohn se zeptal: A pak přijdou léta tučná? Rabín: Ne, pak si zvykneš.
 2. Kolikrát se kdo směje vtipu:
  1. Mužik 3 krát: Když se mu vypráví, když se mu vysvětluje, když ho konečně pochopí.
  2. Poměščik (statkář) se směje vtipu jen 2 krát: Když se mu vypráví a když se mu vysvětluje. Nikdy ho totiž nepochopí.
  3. Oficír se směje vtipu pouze jednou, protože tomu se nesmí nic vysvětlovat.
  4. Žid se vtipu nesměje vůbec. Když ho slyší, už ho znal. Místo toho poví vtip jiný a lepší.
 3. Farář se ptá rabína: Jak to, že vy Židi jste tak chytří? Rabín: Když vám to povím, tak mi to nebudete věřit. Farář: Ale budu. Rabín: To je proto, že my Židi jíme rybí hlavy. Farář: Budeme společně chodit na rybu. Já sním hlavu a vy ten zbytek. O účet se rovným dílem podělíme. Třikrát si už rabím pochutnával na dobrém rybím masíčku a farář se piplal s obíráním kostnaté rybí hlavy. Farář: Myslím, že jsem na tom vlastně škodný. Rabín: Vidíte? Jíte teprve třetí rybí hlavu a už vám to začíná myslet.
 4. Sekularizace. Kohn se ptá rabína: Zda je dovoleno o šábesu letět helikoptérou.
  1. Rabín ve vesnici Charko: Co je to helikoptéra?
  2. Rabín v Moskvě: Co je to šábes?
 5. Papež v Izraeli. Projevil přání položit věnec k hrobu neznámého vojína. V izraelské vládě nastal zmatek. Neměli ještě hrob neznámého vojína. Ale co, vybrali pěknou hrobku. Přece papež už hebrejsky zapomněl, novohebrejsky neumí. Papež chvíli dojatě postál, položil věnec. Při večeři se papež ptá ministerského předsedy: Na náhrobku jsem četl, že ten pan Roubiček byl světoznámý výrobce podvazků. Premiér: Pan Roubiček byl jako výrobce podvazků opravdu světoznámý. Ale jako vojín byl docela neznámý.
 6. Pan Kohn leží na smrtelné posteli. Uděluje poslední rady do života pozůstávajícím: Klein mi dluží 5 marek. Rodina: Ó, ten náš tatínek, ten má dobrou paměť až do posledka. Kohn pokračuje: A Roubičkovi dlužím Tisíc marek. Rodina: Ó, ten náš tatínek už blouzní.
 7. Pan Kohn leží na smrtelné posteli. Mluví slabým hlasem k přítomným: Jsi tady, moje milovaná ženo? Ano, drahý. Jsi tu můj milovaný synu? Ano, drahý otče. Jsi tu, můj druhý milovaný synu? Ano, drahý otče. Jsi tu, milovaná dcero? Ano, drahý otče. Otec se najednou rozčilí a pozvedne hlas: Sakra, a kdo je v kvelbu (v kšeftu(?
 8. Vrchní rabín z Jeruzaléma je na návštěvě u papeže v Římě. Návštěva probíhá přesně podle předem pečlivě připraveného a ještě pečlivěji naplánovaného programu. Najde se však i volnější chvilka. Papež se pochlubil: Máme zbrusu novou technickou vymoženost. Máme přímou telefonickou linku přímo až do nebe k Nejvyššímu. Jestli chcete, můžete si s Nejvyšším chvilku pohovořit. Ale, prosím vás, jen krátce, je to příliš drahé. Vrchní rabín projevil zájem. Papež vede hosta do jedné zvlášť komfortně zařízené místnosti se zlatým telefonem. Papež znovu připomněl vrchnímu rabínovi nezbytnost krátkosti hovoru, kvůli ceně. A tak se vrchní rabín pustil do diskuse s Nejvyšším. Papež před ním mával rukama a naznačoval vhodnost skončení. Jenže papežův host klidně dokončil svůj rozhovor s Nejvyšším. Pak se bez uzardění zeptal, na kolik to vyšlo. Dozvěděl se, že na půl milionu dolarů. Vrchní rabín ani nemrkl, vytáhl šekovou knížku a napsal šek a podal papežovi. Toho částka na šeku zcela uklidnila. Za čas navštívil na oplátku papež vrchního rabína v Jeruzalémě. Všechny oficiálnosti proběhly ke spokojenosti obou stran. Ve volné chvilce vrchní rabín sdělil papežovi: I my máme možnost telefonovat do nebe k Nejvyššímu. Nepotřebujete s ním třeba probrat nějaké záležitosti? Papež projevil o telefonování s Nejvyšším zájem. Byl přiveden do docela obyčejně zařízené kanceláře s docela obyčejným telefonním aparátem. Vrchní rabín papežovi sdělil: Jen si zavolejte a mluvte si jak dlouho budete chtít. Já si zatím někam odskočím, abych si něco zařídil. Papež tedy volá a řeší s nejvyšším jakési důležité a složité teologické a církevně organizační problémy. Za chvíli se vrátí vrchní rabín a když vidí, že papež pořád telefonuje, opět odešel. Papež za chvíli dokončil a vyhledal svého hostitele. Zeptal se s notnými obavami: Tak kolik jsem dlužen? Vrchní rabín jen ledabyle mávl rukou a prohlásil: Nechme to tak. Nestojí to vůbec za řeč. To byl jen místní hovor.
 9. Kněz a rabín. - Domlouvali se, jakou kdo ve své církvi může udělat kariéru. Kněz: Začne se u kaplana. Pak následuje kněz, biskup, arcibiskup, kardinál, papež. Rabín: U nás je to jednodušší. Jeden z nás to dotáhl až na Božího syna.

Předchozí kapitola

Následující kapitola


náhled fotografie kostela v Jablůnce

Kostel ČCE v Jablůnce


miroslav.janeba@email.cz
pocitadlo.netway.cz